Az államadósság-növelés kormánya
A forinterősödés miatt kicsit csökkent az államadósság, de még mindig jóval több mint tavaly. Sehogyan sem akar ez összejönni. Így biztosan nem. Tényleg nem szeretjük magunkat ismételni, de ismét erre kényszerülünk. Bár a forinterősödés jóvoltából némileg csökkent az államadósság, a deficit megugrott, a tartalékok pedig vészesen fogynak.
Az államháztartás bruttó adóssága 2013 második negyedévének végén a GDP 81,4 százaléka volt (23 250 milliárd forint). Eszerint a második negyedévben a nettó hitelfelvétel 226 milliárd forinttal növelte, a forint erősödése viszont 315 milliárd forinttal csökkentette azt.
Nem megy ez
A bruttó adósság az első negyedév végén a GDP 82,2 százaléka, 23 340 milliárd forint volt, a tavalyi év végén a GDP 79,2 százalékán állt, 22 381 milliárd forintot tett ki.
Megugrott viszont a deficit: a június végén zárult egy évben az államháztartás 749 milliárd forint, a GDP 2,6 százalékának megfelelő hiánnyal zárt.
A deficit az utolsó két negyedévben fokozatosan emelkedett, ráadásul a kormány felélte a 100 milliárdos általános tartalékot is. Ez, illetve a 400 milliárdos Országvédelmi Alapjának költségvetési zárolása a hiánycél tartásának érdekében azt is mutatja, a kormánynak lényegében már nincs mozgástere idén, ha nem akarja elengedni a költségvetést.
Az állammal ellentétben viszont a lakosság továbbra is csökkenti a kint lévő hitelállományt, vagyis lassan, de biztosan törleszt. Az előzetes pénzügyi számlák statisztikáiból kitűnik, hogy a háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP 5,7 százalékára növekedett.
Elmondható, hogy miközben a háztartási hiteltörlesztés és a forinterősödés jelentősen, mintegy 300 milliárd forinttal apasztotta a lakossági hitelállományt, szemben az állami szektoréval, amely továbbra is jelentős hitelfelvevő.
Így tehát a tartalékok felélése, a magánnyugdíjpénztári vagyok, a lakosság szétadóztatása és a gazdaság kivéreztetése után még mindig növekszik az államadósság. Nem kéne végre átgondolni az egészet?
alfahir.hu