Elszálló hiány után - megszorítás előtt

2014.05.09 10:59

A legfrissebb költségvetési adatok szerint az idei évre tervezett hiány 97 százalékát értük el. Megszorítások jöhetnek.

hjSekély e kéj - mi megmondtuk előre, mondhatnánk teljes joggal. Bár néhány ezer főállásszerűen békemenetelő számára nem volt csak egyértelmű, hogy komoly gond van a költségvetéssel, hogy a választási költségvetés miatt elszállt a hiány, hogy tarthatatlan az államadósság, hogy beteg a gazdaság, április 6-án valamiért ezek nem voltak fontosak. De nem kell félni, most majd mindenki érezni fogja pártállástól függetlenül az újabb Fidesz-logós megszorítás hatását. Persze a szegényebbek egy kicsit jobban, ahogyan az lenni szokott ilyenkor.

A központi alrendszer első négyhavi hiánya 951,1 milliárd forint volt, ami az idei évre tervezett hiány 97 százaléka. Nem túl veretes teljesítmény. Vagy éppenséggel pont az, attól függ, honnan nézzük. Persze magyarázattal ezúttal is tele a padlás. A Nemzetgazdasági Minisztérium a rekordhiányt a pedagógus béremeléssel, az önkormányzatok adósságának átvállalásával, és az előrehozott kifizetésekkel magyarázza. 

Mivel az elrugaszkodott deficit veszélyezteti a három százalékos hiánycélt, ezért a kormány minden eszközt be fog vetni azért, hogy az tartható maradjon. Értelemszerűen megszorítással. Az első négyhavi adat mind nominálisan, mind százalékosan negatív történelmi rekord. Összehasonlításképpen, tavaly január és április között "mindössze" 529 milliárd forint volt a hiány, tehát csaknem az idei fele. 

Emlékezhetünk rá, a jóval kiegyensúlyozottabb tavalyi évben is szükség volt kiigazításra (értsd: megszorításra), így ez idén sem fog elmaradni. Bár a gazdasági növekedés nagyobb lehet a vártnál (jelen pillanatban 2,1 - 2,3 százalékot várnak), elemzők szerint ez sem lesz elég. Egyszerűen túltervezték a dohánybevételeket (hiszen a drágulás miatt a legális piac zsugorodik) és az online pénztárgépektől várt fehérítő hatást. Hogy ez mind ne legyen elég, a tavalyi évhez képest jó négyszáz milliárddal kevesebb a tartalék is (mindössze 200 milliárd), így jóval kevesebb a mozgástere a kormánynak (a tavalyi tartalékot gyakorlatilag elverték a hiány kozmetikázására). Ez a kétszáz milliárd pedig biztosan nem lesz elegendő a problémák elkendőzésére.

hj

Mint írtuk, a minisztérium természetesen bőven szolgált magyarázattal a gyalázatos adatok kapcsán. Az NGM szerint az idei év első négyhavi egyenlegének eltérő alakulását olyan egyedi tényezők eredményezték, mint például a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap kiadásai, az Egészségbiztosítási Alapon belül a gyógyító-megelőző ellátások, vagy a május elejei szünnapok miatt már április végén átutalt a családtámogatások és a bérek kifizetése. A minisztérum szerint az adatokat befolyásolta a 2013 szeptemberétől megvalósított pedagógus béremelés és az önkormányzatoknak juttatott támogatások, valamint azok adósságkonszolidációja is. 

A minisztérium összegzése szerint a "kiadások és bevételek teljesülésének időben eltérő eloszlása miatt a hiány nagyságának lefutása nem időarányos: az év elején a kiadások – a fenti okok miatt a korábbi éveknél nagyobb mértékben – meghaladják a bevételeket. Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél ugyanakkor nem változik, az továbbra is a GDP 2,9 százaléka" - imigyen az igéret.

Hogy valóban így lesz e még nem tudjuk. Az azonban biztos, hogy tavaly ilyenkor - jóval alacsonyabb hiány mellett - hasonlóan optimista fogadkozásokat olvashattunk a tekintetes minisztériumtól, a vége viszont az lett, hogy csak úgy tudták tartani a hiánycélt, hogy gyakorlatilag a teljes tartalékot felhasználták, ami ráadásul tavaly háromszor ekkora volt.

Az látszik, hogy a kormány túlkölköltekezte magát a választás miatt, így most kénytelen lesz újból meghúzni a gyeplőt. 

A gond az, hogy  a gyeplő másik végén mi vagyunk...

alfahir.hu