Kaptunk még egy évet gondolkodni
2012 és 2014 után 2015-ben is kiemelt szerepet kap Magyarországon a zsidóság. Mint ismert, jövőre Holokauszt Emlékév lesz, ám pénteken kiderült, hogy egy évvel később hazánk látja el a Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség soros elnöki tisztjét is.
A Nemzetközi Holokauszt Emlékezési Szövetség (IHRA, International Holocaust Remebrance Alliance) a kanadai Torontóban megrendezett ülésén egyhangú döntéssel Magyarországot bízta meg 2015-ös elnökségi teendői ellátásával – jelent meg a Magyar Távirati Irodánál (MTI). A 2000-ben alakult, 31 tagot és további 10 megfigyelő országot illetve nemzetközi szervezetet tömörítő Szövetség fő célja a Holokauszt emlékezés és oktatás előmozdítása és támogatása.
Magyarország 2006-ban már egyszer ellátta a szervezet soros elnöki tisztjét, a 2015-ben esedékes elnökség pedig szervesen illeszkedik, s egyben „folytatása és széleskörű nemzetközi elismerése” annak a kiemelt kormányzati elkötelezettséget jelző folyamatnak, amely a 2012-ben megrendezett Wallenberg Évvel kezdődött és a 2014-es Holokauszt Emlékévvel folytatódik.
A legnagyobb nemzeti trauma
Tegyük félre Trianont, a Don-kanyart, vagy az 1956 utáni megtorlásokat, a fél magyar lakossággal végző tatárjárást pedig tényleg ne is említsük, hiszen a magyarság legnagyobb nemzeti traumája a holokauszt volt – legalábbis ezt mondta Martonyi János külügyminiszter, amikor a Zsidó élet és antiszemitizmus a mai Európában címmel, a Tom Lantos intézet által szervezett parlamenti konferencián október 2-án.
Ugyan ezen a rendezvényen szólalt meg Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, aki elmondta, 2014 azért lesz Holokauszt Emlékév, mert ők, mint a kormány, „pontosan tudják a felelősségüket” a történtekben. Hozzátette: még több holokauszt-tananyagot kívánnak bevonni a közoktatásba, és szerinte nem volt udvariatlan Jair Lapid izraeli pénzügyminiszter azon mondata, hogy a magyarok felelősek a holokausztért. „Mindent meg kell tenni a bocsánatért” - jelentette ki, természetesen rögtön különböző kárpótlásokra utalva.
Navracsics és Pokorni a "legnagyobb magyar tragédia" emlékművénél
Fotó: Kallos Bea - MTI
Navracsics egyébként nem először esik túlzásokba. Még áprilisban, amikor a Pokorni Zoltán fideszes képviselővel együtt elhelyezte a Cipők a Duna-parton nevű emlékműnél az emlékezés köveit, azt mondta: nemcsak a holokauszt áldozataira emlékezünk az emléknapon, nemcsak azokra, akiket akkor elveszítettünk, hanem azokra is, akik a vészkorszak idején történtek miatt nem születhettek meg.
Viccből valóság
A Bar!kád hetilap csütörtökön megjelent lapszámának álhírek (Hírek a hátsó udvarból)rovatában olvasható, miszerint 2015-ben a Holokauszt Emlékévére emlékezünk. Hihetetlen, de úgy tűnik, annyira nem is áll távol a valóságtól az, amit pár napja még csak viccnek gondolhattak volna. Alább az álhír:
A Holokauszt Emlékévére emlékezünk 2015-ben A kormány másfélmilliárd forintos kerettel civil alapot hoz létre a 2014-es magyar holokauszt-emlékévben megvalósuló civil és önkormányzati kezdeményezések támogatására – jelentette be szeptember 30-án Mikecz Péter, a Miniszterelnökség igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára és L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke. Egy nappal később konferenciát rendeztek a Parlamentben, ahol Navracsics Tibor kijelentette, mi, magyarok is felelősek vagyunk a holokausztért. A konferencia záróbeszédében Martonyi János külügyminiszter pedig úgy vélekedett: „a magyar holokausztot magyarok követték el magyarok ellen, az elkövetők és az áldozatok egyaránt magyarok voltak, számunkra ez a legnagyobb nemzeti trauma, amivel szembe kell nézni.” A zsidó szervezetek elégedettek lehettek az elhangzottakkal, ezért a kormány úgy döntött, hogy 2015 a 2014-es Holokauszt Emlékév Emlékéve lesz, melynél már 2 milliárd forintos pályázati keret áll majd rendelkezésre. Mindezt sajtótájékoztatón jelentette be Szijjártó Péter, aki újságírói felvetésre reagálva elmondta: nem tudja, hogy 2016 a Holokauszt Emlékévének az Emlékévének az Emlékéve lesz-e, de mindenképpen megfontolandónak tartja az ötletet. (Bar!kád, 2013. október 10.) |
Tény, ami tény: a Fidesz-kormány valóban minden erőfeszítést megtesz a zsidóság politikai komfortérzetének javítsa érdekében, így teljesen érthető, ha négy évből három hivatalosan is a Kertész Imre által csak „holokauszt-iparnak” nevezett tevékenységről szól. Az már más kérdés, hogy eközben milyen társadalmi súlya van ezeknek az „emlékéveknek”, hiszen a világ annyi népével történt annyi tragédia, hogy megszámolni is nehéz, ezek között pedig bűn lenne rangsort állítani. Persze -tegyük hozzá- az erőltetett nagypolitikai gesztusoknak aligha lehet bármi közük a valódi hazai érdekképviselethez.
alfahir.hu