Összesen 24 településen győzött jobbikos vagy a Jobbik támogatásával bíró polgármesterjelölt! A négy évvel ezelőtti 311-ről pedig 373-ra növelte képviselői számát.
Így szerepelt a Jobbik (összefoglaló)
Vasárnap tartották a 2014-es önkormányzati választásokat, amely során ezúttal már öt évre választottuk meg az önkormányzatok testületét, a polgármestereket, a megyei és fővárosi közgyűlési tagokat, valamint a főpolgármestert. Nézzük, hogy Magyarország második legerősebb pártja hogyan szerepelt!
Vona Gábor személye kulcsfontosságú a Jobbik számára,
gyakorlatilag az első valóban sikeres és töretlen népszerűségű elnöke a radikális pártnak
A Jobbik számára a 2014-es választási esztendő egyértelműen arra szolgált, hogy megerősítse a második helyét, végleg maga mögé utasítsa a baloldali pártmaradványokat (és pártkezdeményeket), és megalapozza azt, hogy 2018-ban reális kihívójává válhasson a Fidesznek.
Áprilisban sikerült átlépnie a 20 %-os lélektani küszöböt, valamint kitört Kelet-Magyarországról. Májusban az általános közhangulat EU-ellenességének drasztikus növekedése miatt rosszabbul szerepelt az európai parlamenti választáson, mint öt évvel azelőtt, azonban ismét egy fontos szimbolikus eredményt ért el a radikális erő: megelőzte a nagy és kétes múltú MSZP-t.
Az alacsony részvétellel lezajlott októberi önkormányzati választáson a Jobbik elveszítette egyik települését, Gyöngyöspatát, és nem sikerült megszereznie több olyan várost, amelyhez nagy reményt fűzött, így például Miskolcot, Gyöngyöst vagy éppen Hevest. Ugyanakkor azonban egy kivételével minden polgármesteri tisztségét megőrizte, több helyen is megvetette a lábát a Dunántúlon (pl. Devecseren és Tapolcán), megszerezte a rendkívül nagy létszámú cigány közösséggel bíró Ózdot, és bár függetlenként, de a párt támogatásával indult a békéscsabai polgármesterjelölt, a Békés megyei megyeszékhelye is felkerülhet a párt dicsőségfalára.
A legjobb eredményt Ásotthalmon érte el Toroczkai László, aki ellen nem tudtak ellenfelet kiállítani, de sokat jelentett lélektanilag az is, hogy a párt "fővárosát", Tiszavasvárit is magasan hozta Fülöp Erik. Törökszentmiklós mellett Ózd egyértelműen kiemelendő még a sorból, nem véletlen, hogy Vona Gábor kedden személyesen mutatja majd be a két frissen megválasztott polgármestert.
Amellett, hogy a radikális párt bebizonyította, hogy azon települések, amelyeknek irányításával a választópolgárok megbízzák, azok jó irányban haladnak, és éppen ezért a helyiek szívesen választják meg őket újra a település élére, megszerzett egy megyeszékhelyet és a Duna másik felén is folytatta térhódítását. A polgármesterekre leadott jobbikos szavazatok száma közel százezerrel több volt idén. Összesen 24 (bár ez a szám folyamatosan változik, ugyanis nem tudni pontosan, hogy hol találhatóak még olyan kisebb települések, ahol a független jelölt mögött a nemzeti párt állt) településen győzött jobbikos vagy a Jobbik támogatásával bíró polgármesterjelölt: Martonfa (f), Jéke (f), Szabolcsbáka (f), Tuzsér, Lovászhetény (f), Kosd, Kemenessömjén (f), Monorierdő, Mátraballa, Tapolca, Ózd, Gasztony, Érpatak (f), Rakamaz (f), Békésszentandrás (f), Devecser, Recsk, Hencida, Bánokszentgyörgy, Békéscsaba (f), Gyöngyössolymos (f), Tiszavasvári, Ásotthalom, Törökszentmiklós. A négy évvel ezelőtti 311-ről pedig 373-ra növelte képviselői számát.
A