Szent István napja

2014.08.20 22:34

Augusztus 20-án Szent István királyunkra emlékezünk. Attila király kései utódjához sok érdekes történet kapcsolódik.

A Turul-dinasztiához sok különös jósló álom kötődött. Emese álmáról sokan hallottunk, viszont Géza fejedelem vagy éppen Sarolt asszony csodás jelenéseiről csak kevés történet kering a köztudatban. A középkori Csodák Könyvében olvasható egy történet, miszerint a népe sorsán aggódó Gézának álmában megjelent az Isten angyala, aki tudatta vele, hogy művét nem tudja befejezni, mert embervér áztatta a kezét. Majd fia születik, akinek a földi korona után a mennyei korona is osztályrészül jut.

Sarolt álma

Géza fejedelem után az erőskezű Saroltnak is volt egy különös álombeli látomása. Egy tündöklő, égi fényben megjelent férfi szólt hozzá: bízzál Istenben és légy bizonyos benne, hogy fiat szülsz, ki először visel ebben az országban koronát, és majd a népen királyként uralkodik. A keresztségben az én nevemet add neki. Sarolta megkérdezte, hogy ki ő? Mire azt felelte: én vagyok István, a hívők közül legelső, ki Jézusért a mártírkoronát kiérdemeltem. Esztergom városában Sarolta hamarosan fiút szült, aki az István nevet kapta. A fényben úszó férfi az ég küldötte, aki tudtára adta, hogy egy újabb csodás szülöttel gyarapodik Attila nemzetsége.

Nem keresztény hagyomány

A középkor folyamán őseink megemlékeztek a csodás, korántsem keresztény jelenés helyszínéről. A 13. században minden vasárnap körmenet indult az esztergomi székesegyházból István vértanú templomához, ama kiválóan tiszteletre méltó helyhez, ahol Sarolt megtudta a jó hírt, vagyis fiának a születését.

Hasonló különös felajánlást találunk a mogyoródi csata helyszínével kapcsolatban.  Géza és László hercegek előtt felbukkant egy csodaszarvas. Ezt a különös helyszínt ők is megjelölték és immáron keresztény szokás szerint helyére templomot emeltek.  

OB

alfahir.hu