Trafikmutyi - Rokonok közt

2013.10.09 13:52

A kormány egyik sokat hangoztatott érve úgy szólt, hogy többek között az egészségvédelem miatt szükséges a trafikkoncesszió. Az állítás azonban több ponton látszik megdőlni, és a dohánybolt-alapítási láz az új cégek számában is meglátszik. A napvilágot látott információk szerint úgy tűnik, a Fidesz szétosztotta a dohánykoncessziót a rokonok és barátok között.

A Napi Gazdaság adatai szerint az elmúlt egy évben (2012. június 28. és 2013. június 27. között) összesen 1063 vállalkozás kezdte el a dohányáru-kiskereskedelmi tevékenységet, míg az ezt megelőző egy esztendőben csupán hat. Az 1063 új társaságból 990 vállalkozás a dohánykoncessziós pályázatok 2012. december 15-i kiírása után alakult.

Nem elég azonban, hogy a dohánytörvénynek köszönhetően gombamód szaporodnak a trafikok, a kormány előszeretettel támogat olyan cégeket, melyeknek közük van a cigaretta előállításához. Néhány héttel ezelőtt ítéltek meg például 400 millió forintos vissza nem térítendő támogatást egy olyan vállalat technológiai fejlesztésére, melynek főtevékenysége a dohánytermék gyártása.

Ez azonban még csak a jéghegy csúcsa, hiszen sorra látnak napvilágot azok az esetek, melyek azt bizonyítják, a Fidesz szétosztotta a rokonok és barátok között a trafikokat. Először Szekszárdon tört ki a botrány, amikor az ügyészséghez került egy hangfelvétel, amely bizonyítja, hogy Szekszárdon a Fidesz helyi képviselői döntöttek a trafikpályázatokról – írta a hvg.hu. A hatóságok azonban a bizonyítékok ellenére sem indítottak eljárást az ügyben.

A hangfelvételről először május 9-én esett szó, amin állítólag a szekszárdi fideszesek azt tárgyalták meg, hogy ki kapjon majd koncessziós jogot. A mutyi valóságát Hadházy Ákos fideszes képviselő is megerősítette korábban, ráadásul ezt egy interjúban ismertette nevét és arcát vállalva. Horváth István polgármester először a történteket letagadta mondván, erről semmit sem tud, ráadásul a pályáztatást a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. intézte. Szekszárd fideszes polgármestere a hangfelvétel tanúsága szerint a helyi kormánypárti képviselőkkel vitatta meg, ki nyerjen a trafikpályázaton.

Családban marad

A fideszes rokonok trafikhoz jutottak az ország minden részén, többek között Hajdúszoboszlón, Móron, Budapesten, Nyíradonyban, Sopronban. A „szerencsések” között található Jászapáti polgármesterének, Pócs Jánosnak a felesége is, Jászapátiban ugyanis öt dohánykoncesszióból kettőt a Fideszhez szorosan köthető személyek vittek el. Egyikük a helyi polgármester felesége, Pócs Jánosné, a másik nyertes Borbás Zsolt, az alpolgármester rokona, egyben a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés fideszes alelnöke.

Pócs János ugyanakkor saját magát buktatta le: olyan titkos információkról nyilatkozott, hogy a településen hányan pályáztak trafiküzemeltetésre. „Jászapátin heten pályáztak, ebből kettő volt fideszes” – mondta a polgármester. Azonban Pócs János semmilyen forrásból nem tudhatná, hogy hányan pályáztak Jászapátiból, hacsak nem látta a pályázók titkos listáját.

A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. csak a nyertesek listáját tette közzé, így azt, hogy egy-egy településről hányan és kik pályáztak, továbbra is titokban tartja.

Pócs János erre reagálva közölte, a trafikpályázaton indulók közül hatan keresték meg mint Jászapáti polgármesterét és kértek tőle különböző információkat a kiírással kapcsolatban, míg egy pályázó a médiában tiltakozott, miután nem nyert jogot a trafik működtetésére. „Ebből következtettem arra, hogy Jászapátin heten pályáztak trafiküzemeltetésre, de én sem gondoltam jól, mert utólag kiderült, nyolcan voltak” – tette hozzá a politikus.

A ceginfo.hu adatbázisából kiderül, mind Pócsék, mind Borbásék komoly kereskedelmi tevékenységet folytatnak a településen. Borbás cége, a Borbás-ker. Kereskedőház Kft. 2011-ben csaknem 430 milliós árbevételt termelt, míg Pócsék két cége (a Gazda-Farm Kft., valamint a Pócs és Társai Kft.) összesen közel 200 millió forintot – írta a hir24.hu.

Azt is közölték, a több száz milliós árbevétel mellett a nyertesek közös jellemzője, hogy egyikük sem a trafikozásnak köszönheti a sikert, sőt Pócsék egyik cége és Borbás cége is csak nemrégiben bővült a dohányáru-kiskereskedelemmel, ráadásul alig egy nap különbséggel.

Időben bővíteni

A Pócs és Társai Kft. tevékenységi körei közé például idén február 10-én vették fel a dohányáru-kiskereskedelmet, egy nappal később, február 11-én pedig Borbásék is így tettek. Mindez egyébként mintegy két hónappal az előtt történt, hogy kiderült volna, kik lesznek Jászapátiban a koncesszió nyertesei – emlékeztetett a portál.

Pócsék másik cégének a tevékenységi körei között már korábban is szerepelt a dohányáru-kiskereskedelem, azonban úgy hírlik, korábban nem árultak cigarettát egyik üzletükben sem.

A dohánybizniszen kívül Pócs János neve korábban már több kétes ügy kapcsán is felmerült. Tavaly saját cége telkét ajánlotta fel telephely létesítésére egy műanyag-feldolgozással is foglalkozó budapesti székhelyű cégnek. A vállalkozás uniós forrásokból 143 millió forint támogatást nyert, amelyből 36 millió forintot átutaltak a számlájára: csakhogy az ötven-hetven munkahelyet beígérő üzemből végül semmi sem lett – írta a Népszabadság.

Négy hónappal később, 2012. május 31-én a kft megszüntette telephelyét Pócs János ingatlanán. A visszás ügyeket feltáró blankjasz.blog.hu tudósítása szerint az NJL Kft. a 36 millió forintnyi előleget még nem fizette vissza, s bár hónapok óta lehetett tudni, hogy a beruházás nem kezdődött el, a város polgármestere csak azt követően kért tájékoztatást az ügyben illetékes államtitkártól, hogy a visszaélés nyilvánosságra került, a városban ugyanis szórólapokon terjedt a hír.

Az eset kirobbanása és a lakosok felháborodása után Pócs János levélben fordult a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz és a Belügyminisztériumhoz.

Hol a munkahely? Hol a pénz?

„… amikor nyert a pályázat (mellékesen jegyzem meg, hogy a cég a nevemmel és a székhelyemmel lobbizva nyert), eltűntek Jászapátiról. 2012. december első hetén politikai riválisaim – el nem ítélhető módon – feldolgozták az ügyet, és nyilvános szórólapon keményen gyanúba kevertek, mondván: »POLGÁRMESTER ÚR! HOVÁ LETT AZ 50-70 MUNKAHELY, ÉS HOVÁ LETT 36 MILLIÓ FORINT???« Kérdezem tisztelettel a Miniszter Úrtól, hogy – tekintettel arra, hogy a szórólap a nagy nyilvánosságot érintette, és a helyettes államtitkár úr felé írt levelem is nyilvános volt – önmagam tisztázása érdekében a választ, benne a NAV határozatát is nyilvánosságra szeretném hozni, és ezt miként hozhatnám nyilvánosságra? Részben az emberek, részben az ellenzéki média másnap azzal fog foglalkozni, hogy a csalók a nyertesek! (…) Kérem tisztelettel, vizsgálják ki ezt az ügyet, és legyenek szívesek olyan választ adni, ami sem a kormányt, sem engem nem hoz a nyilvánosság előtt kellemetlen helyzetbe” – olvasható Pócs János Pintér Sándorhoz írt levelében.

Pócs János a Népszabadságnak elmondta: az NJL Kft. azért választotta Jászapátit, mert itt működik harminchárom település hulladékfeldolgozója, s ezt jól kiegészítette volna a műanyagokat újrahasznosító üzem. Ő pedig azért ajánlotta fel saját ingatlanát, mert a cég már az utolsó pillanatban volt a pályázat beadásával kapcsolatban. A megállapodás szerint a vállalat később átjelentkezett volna egy másik székhelyre, azonban ez nem történt meg. Pócs János a lapnak azt is elmondta, hogy tudomása szerint azért nem indult el a beruházás, mert a támogatási előlegként beérkező 36 millió forintot egy adótartozás fejében a NAV azonnal inkasszózta.

Mint általában a kormánypárti képviselők ügyei, Pócs János történetei is szinte mindig „heppienddel” zárulnak, és valahogy sikerül elkerülnie a felelősségre vonást. Például pert nyert a hvg.hu-val szemben is, akik tavaly azt állították, a polgármester a kilencvenes években háromszoros árréssel kereskedett magyar dinnyével, 2012 nyarán pedig import dinnyét árult. A portál akkor azt írta: Pócs először tagadta, majd beismerte: cége a szezon előtt külföldről behozott görögdinnyét árult, de állítása szerint mindig jelezték az áru eredetét.

Pócs Jánosra jellemző az a fideszes „szerencse”, hogy mindent sikerül megúsznia. Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője egy sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, a Fidesz a kétharmaddal nem az országot teszi jobbá, hanem szétprivatizálja azt, valamint egymás után derül fény újabb és újabb dohány- és offshore-mutyikra. A kiskereskedők nagy része, akik ezzel foglalkoztak sok évig, elvesztették állásukat, a tíz százalékra módosított árrés pedig csak az eladóknak jó, hiszen nem csapódik le ez az államnál. Azonban úgy tűnik, nincs, aki felelősségre vonja őket, és megússzák.

Megjelent a bar!kád hetilapban!

alfahir.hu